MT200CB18T2
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
MT200CB18T2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 200 A
Mfr : Yangjie Technology
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 400 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : Thyristors - SCRs - Modules T2 2
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 1.8 kV Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module